Feature Film

Low Heat
'Best Comedy Feature, Best Debut Director Feature, Best Cinematographer Feature, Best Actor Feature, Best Supporting Actor Feature, Best Supporting Actress Feature'
Directed by
John Carroll DeShazier

Short Film

LIT
'Best Picture Short, Best Actor Short, Best Actress Short'
Directed by Brock Burnett

The Elephant Gown
'Best Picture Short - Jury Choice, Best Cinematographer Short - Jury Choice'
Directed by Raheim Robinson

THE STOOGE
'Best Picture Short - Special Mention, Best Cinematographer Short - Special Mention'
Directed by Rogelio Fojo

Fathers and Sons
'Best Picture Short - Honourable Mention, Best Actor Short - Honourable Mention'
Directed by Ryan Curtis

Odd & Maud
'Best Foreign Short, Best Drama Short'
Directed by Michael Axelsson

I'm Fine

'Best Drama Short - Honourable Mention, Best Cinematographer Short - Honourable Mention'
Directed by Justin Ho

AnorMal

'Best Documentary Short'
Directed by Luis Galán

THE FISHERWOMAN

'Best Documentary Short - Jury Choice'
Directed by Simonetta Barbon

The Silent Messenger of Alameda California

'Best Documentary Short - Special Mention'
Directed by Matteo De Luca

Ciao Berto

'Best Documentary Short - Honourable Mention'
Directed by Nicolas Molinero

Time Window

'Best Experimental Short'
Directed by Dani Tagen

Music Video

AnoMiC
'Best Music Video'
Directed by Hugo Teugels

Feature Script

Justified
'Best Script Feature'
Written by Jan Tilley, Wally Lane

CAREAE

'Best Experimental Short - Special Mention'
Directed by Katharina Valentina

On / Off

'Best Animation Short, Best Family/Children Short'
Directed by Nicolas P. Villarreal

Callecitas de Cartagena

'Best Animation Short - Special Mention'
Directed by Vianeys Porto

Horas a solas
'Best Foreign Short - Special Mention'
Directed by RAUL REYNOSO

Arizona 1878

'Best Western Short'
Directed by MANUEL OLAYA

Spleen

'Best Editor Short, Best Debut Director Short'
Directed by Maxime Duval

New Moon 5280

'Best Script Feature - Jury Choice'
Written by Dean Harakas

Short Script

Youth & Age Flower

'Best Script Short'
Written by András Attila Farkas

MAN UP

'Best Short Script - Jury Choice'
Written by Josh Alexander

Who Said Love is Dead

'Best Writer Short, Best Supporting Actor Short'
Directed by Guy Nicholls

TM
'Best Foreign Feature'
Directed by Ivica DImitrijevic , Martin Ivanov

Unhinged

'Best Cinematographer Short, Best Supporting Actress Short'
Directed by Jahmal Holland

DIRT

Love Me Later

Speed Run

The Deal

'Best Comedy Short'
Directed by Jeremy Carr

'Best Crime Short, Best Debut Director Short - Jury Choice'
Directed by Alex Rudegeair

Your24...

'Best Sci-Fi Short - Jury Choice'
Directed by Lovie Johnson

'Best Comedy Short - Jury Choice'
Directed by Markus Evans

'Best Sci-Fi Short'
Directed by Justin Ho

When Time Stops

'Best Women Film Short'
Directed by Shantay Cormier, Niloufar Fereidoni, Breanna Romaniello

'Best Thriller Short, Best Music Director Short'
Directed by Luis Galán

The Last of the Nights

Pilot Episode

Kahdiak's Kitchen
'Best Pilot Episode'
Directed by Seng 2kx

Surviving Homeless
'Best Documentary Feature, Best Director Feature'
Directed by Paul Suggitt

Serious Profession
'Best Script Feature - Special Mention'
Written by Matthew Anderson, Craig Michael Rosenthal, Charles Dawson

I AM A CREATIVE SOUL
'Best Women Director Feature'
Directed by Jessica Hahner

Beautiful People
'Best Student Feature'
Directed by Shane White

For My Homies
'Best Music Video - Jury choice'
Directed by Ludmilla Muse

Eyes and Buttons
'Best Music Video - Special Mention'
Directed by Bettina Banchini

Tributaries
'Best Script Short - Special Mention'
Written by Ed Vela

I NEVER REALLY LEFT

'Best Thriller Short - Honourable Mention'
Directed by Izaak Love

Finding Mr. Right

'Best Women Director Short - Jury Choice, Best Editor Short - Jury Choice'
Directed by Kim Hopkins

Expectations

'Best Women Director Short'
Directed by Elizabeth Jane Findley

KOFI'S DREAM

'Best Women Director Short - Special Mention'
Directed by Francesca Stangoni

A DYING PLEA
'Best Debut Director Short - Honourable Mention, Best Supporting Actor Short - Honourable Mention'
Directed by Joe Chacon

Spiral
'Best Women Director Short - Honourable Mention, Best Actress Short - Honourable Mention'
Directed by Camilla Joyce

CREATURE
'Best Writer Short - Honourable Mention'
Directed by Antony Jenkins

LUNA-TIC
'Best Actress Short - Jury Choice'
Directed by Maria Paulson, Binjal Patel- Co-director

The Runaway
'Best Actor Short - Jury Choice, Best Student Short - Jury Choice'
Directed by Jack Ruefli

Dinner for One
'Best Romantic Short, Best Mobile Short'
Directed by Armando Rotondi

6:24
'Best Mobile Short - Special Mention'
Directed by Elies Villalonga

Chocolate Monsters
'Best Mobile Short - Jury Choice'
Directed by Nicky Naudé

BAG
'Best Student Short'
Directed by Michel Lowery

GENRE BENDER
'Best Student Short - Special Mention'
Directed by Jonathan Ozburn

Ludi Tunes
'Best Pilot Episode - Jury Choice'
Directed by Ludmilla Muse

Johnny Mattel's The Unlikely Cases
'Best Pilot Episode - Special Mention'
Directed by Vittorio Adinolfi, Umberto Santacroce

The Mountains Are Calling
'Best Script Feature - Honourable Mention'
Written by Eva Bennett

A Deadly Conversation
'Best Script Short - Honourable Mention'
Written by Vincent Edwards